Situácia okolo koronavírusu už pridlho skúša našu mentálnu a psychickú odolnosť. Myslíme si, že to zvládame a sme úplne v poriadku, ale nenápadne strácame radosť zo života, občas nás ovládajú negatívne myšlienky, pociťujeme strach, hnev, či smútok. Mnohí sa snažíme tieto pocity potláčať, sami seba presviedčame, že nie sú. Lepšia cesta je však uvedomiť si ich a spracovať.
ROR, čiže rúška, odstup, ruky sú nevyhnutnými opatreniami, ako minimalizovať možnosť nakazenia. Organizmus posilníme užívaním vitamínov, otužovaním, pobytom na čerstvom vzduchu. Ale aktuálnou situáciou netrpí len telo. V kondícii je potrebné udržať aj našu psychiku. Jednou zo skupín obyvateľov, ktorí sú dôsledkami karanténnych opatrení, a najmä izoláciou a obmedzením možností pre osobné stretnutia, najviac zasiahnutí, sú seniori.
Pracuje s nimi organizácia STÁLE DOBRÍ, ktorá im v zložitých chvíľach pomáha posilniť mentálne zdravie a odbúrať negatívne psychické reakcie na dlhodobý stres a strach. „Snažíme sa seniorom odovzdať rady a pomáhame im vybudovať návyky, ktoré im pomôžu spracovať dlhodobý stres. Poskytujeme ´vitamíny pre dušu´, aby vedeli, ako sa voči dôsledkom nepriaznivej situácie posilniť,“ hovorí Mária Drahošová koučka a riaditeľka STÁLE DOBRÍ.
7 rád ako posilniť psychickú odolnosť
Rady sú univerzálne, preto si medzi nimi môže nájsť ten svoj vitamín každý z nás, nakombinovať si ich podľa vlastných preferencií alebo pridať ďalšie. Dôležité je aktívne s nimi pracovať.
- Nezakrývajme si oči. Novú situáciu musíme prijať a rozhodnúť sa pre zmenu, tá nám otvorí cesty k hľadaniu možností, ako z nej von.
- Narušme stereotyp. Urobme každý deň niečo neplánované. Kúpme si nové kúsky vianočnej výzdoby, učme sa pracovať na počítači, vyvenčime psa z útulku, premiestnime nábytok v izbe… buďme aktívni a vynaliezaví.
- Poďme von v akomkoľvek počasí. Posilníme svoju fyzickú imunitu a pomôžeme aj psychike. Ideálne je spojiť prechádzku so stretnutím s priateľmi, v prírode je to bezpečnejšie.
- Skúsme si zacvičiť. Keď nič iné, vyjdime si po schodoch a zasúťažme si so svojim včerajším výkonom. Len pár minút pohybu dokáže priniesť blahodarnú zmenu.
- Zatancujme si. Máloktorá činnosť je tak komplexná. Zapája viaceré časti mozgu, podporuje koncentráciu a zároveň uvoľní. V spojení s hudbou je tanec to, čo nás môže urobiť šťastnými.
- Nadchnime sa pre umenie. Galérie a múzeá sú otvorené a väčšinou prázdne, takže je to bezpečné. Určite nás privedú na nové myšlienky.
- Rozmaznávajme sa. Príjemný kúpeľ s uvoľňujúcou vôňou byliniek ulahodí nielen telu, ale pohladí aj dušu. Pekne sa oblečme, aj keď zostávame doma, podporí to náš pozitívny obraz o sebe.
Ak sa vám však zdá, že vám situácia prerastá cez hlavu, neváhajte kontaktovať špecialistov. „Poskytnú vám odborné rady, ako zvládať úzkosti a stres. V takýchto chvíľach nie sú na mieste predsudky, netreba sa hanbiť. Ak si dáme do rovnováhy našu psychiku, vieme lepšie odolávať akýmkoľvek nástrahám,“ radí Mária Drahošová. Buďme pozorní a všímaví a pomôžme si navzájom. Aj pocit spolupatričnosti a prejavy záujmu priaznivo ovplyvňujú našu psychiku.